Van Belediyesi “Deprem Anıtı”nın açılışı yapıldı

Van Belediyesi “Deprem Anıtı”nın açılışı yapıldı,van,belediyesi,deprem,anıtı,nın,açılışı,yapıldı

Van’da meydana gelen 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depreminin yıl dönümü nedeniyle Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) yürüyüş düzenleyerek, deprem anıtının açılış töreni düzenlendi. Musa Anter Parkı önünde bir araya gelen ve aralarında Van Belediyesi Başkanvekili Sabri Abi, CHP Van İl Başkanı Cemal Şen, belediye başkan yardımcıları, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı,  Diyarbakır Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Başkanı, İMO Diyarbakır ve Van Şubesi üyeleri, BDP MYK Üyesi ve Serhat Bölge Sorumlusu Necla Yıldırım, BDP Van İl yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Çok sayıda zırhlı araç ve çevik kuvvet ablukası altında Akköprü mevkiine düzenlenen sessiz yürüyüşte, “Depremi unutma unutturma” , “Depreme suskun kalma hayatı karartma”, “Can kayıplarının nedeni doğanın öfkesi değil, devletin acizliğidir”, “Rant için değil halk için dönüşüm”, “Yapı denetimi TOKİ’de de uygulansın”, “Sesimi duyan var mı?” dövizleri taşındı.

‘Türkiye afet öncesi ve sonrası sınıfta kalmıştır’

Akköprü mevkiinde Van Belediyesi tarafından yapılan Deprem Anıtı açılış töreni öncesinde konuşan İMO Genel Başkanı Taner Yüzgeç, afetlerin doğal olduğunu hatırlatarak, ölümlerin doğal olmadığını söyledi. Yüzgeç, 23 Ekim günü depremin yıl dönümünde yapmak istedikleri depreme duyarlılık yürüyüşünün Van Valiliği tarafından engellendiğini belirterek,” Van halkı ile omuz omuza olduğumuzu, depremi rantlaşmak isteyenlere karşı çıkmak için buradayız. Bilimi dışlayan toplumsallığı gözetmeyen devlet, doğal afetlerde sınıfta kalmıştır” dedi. Yüzgeç, Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında siyasi, ekonomik ve idari açıdan farklılıklara sahip olduğunu belirterek, “Türkiye temel ihtiyaçları karşılamada nitelikli standardı yüksek, yaşanabilir kentler oluşturmada sağlıklı, güvenlik konut üretmede yaşamı afet tehlikesi gözeten bir şekilde tanzim etmede, afet öncesi ve sonrası organizasyonda sınıfta kalmıştır. Yüzgeç, 1580 Van, 1979 Çaldıran depreminde 1022 depremine kadar geçen sürelerde Van halkının zor şartlarda yaşam sürdüğüne dikkat çekerek, “Hayatını kaybeden insanlar yerle bir olan yapılar ve üzerine bastığımız bu toprağı ikiye ayıran fay hatları Van’da büyük izler bıraktı. Bizler istesek de istemesek de toplumsal hafızamızın zayıflığına rağmen bu izleri geleceğe taşıyacağız. Doğa olaylarına karşı, bilim ve aklın rehberliğinde hareket etmesek sonuçlar acı ve gözyaşı olacaktır” şeklinde konuştu.

‘Açlık grevi sorunlarının görünür kılınması için alanlarda olacağız’

Ardından konuşan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, cezaevlerinde başlatılan ve 59. Gününe giren süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekerek, “ Bizler insan odaklı örgütüz. Hedefimizde insan çalışmaları vardır. Dün arkadaşlarımızla Taksim’de açlık grevlerinde çözüm istiyoruz taleplerinde bulunmak için oturma eyleminde bulunduk. 11 Kasım’da, Türkiye’nin dört bir yanında bu sorunların görünür kılması için alanlarda olacağız. Bugün Van’da bir başka yaranın görünür kılınması için buradayız. Bu topraklar bir acı yükseldi. TMMOB olarak Van’da yardım duygusu ile buradaydık. Sesimizi duyan var mı? Diye seslendik. Doğal olaylar,  bu ülkede uygulanan yanlış siyasi politikalar, iktidarda bulunanların rant derdi yüzünden bu ülkede afete dönüşüyor. Deprem anıtı depremin yaşanmasından çok bir karşı çıkış anıtıdır. Bu anıt bir daha yaşanmaması anıtıdır. Depremi unutmadık, unutturmayacağız ve unutmayacağız” dedi. Ardından konuşan Van Belediye Başkanvekili Sabri Abi, “Geçen yıl bugün, daha 23 Ekim tarihinde yaşadığımız depremin şokundayken, 9 Kasım yani bugün kentimiz yine sarsıldı. 9 Kasım tarihinde meydana gelen depremde içerisinde gazetecilerinde bulunduğu 40’dan fazla insanımız yaşamını yitirdi. 9 Kasım’da kentimizde yaşanan o acı depremden sonra evsiz kalan yurttaşlarımızın büyük bir bölümü başka kentlere göç etmiş, kalan yurttaşlarımız ise çaresizlik içerisinde kalmıştır. Barınma ve diğer sorunları aylarca çözülemeyen halkımız, günlerce çadır kuyruklarında hakaretlere ve gaz bombalarına mahsur kaldı. Yine çadırlarda yaşanan yangınlarda onlarca çocuk hayatını kaybetmiş, birçok yurttaşımız ise soğuk nedeniyle çadırlarda yakalandıkları hastalıklar sonucu hayatlarını kaybetmiştir. Yine, kentimiz, fiziki, psikolojik, sosyal, altyapı ve üst yapısında ağır tahribatlar yaşandı” dedi.

9 Kasım tarihinde yaşanan en acı şeyin ise, defalarca talep etmelerine rağmen Van Belediyesi ve Kentte bulanan Mimar ve Mühendislerin hasar tespit çalışmalarına kabul edilmediğini söyleyen Abi, “En nihayetinde bir sağlam denilen bir otel yıkılarak, onlarca insanımız burada hayatını kaybetmiştir. Maalesef bu politikalar yine kentimizde insanlarımızın ölümüne neden olmuştur. Kentteki hiçbir yerel dinamiğin taleplerini ve söylediklerini dikkate almayan bu sistem adeta bir cinayet işlemiştir. Yaşanan bu cinayette hayatlarını kaybeden insanlarımızın unutulmaması ve deprem bilincinin aşılanması için Van Belediyesi ve TMMOB ortaklığı ile böylesi bir anıt ve park yapmaya karar verdik. Bu parkı gezen her yurttaşımız hem hayatlarına kaybedenlerin anısını yaşatacak, hemde deprem ile ilgili bir bilince ulaşacaktır. Kentimizde böylesi acıların bir daha yaşanmaması için herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerekiyor. Depremin değil, yaptığımız yapıların öldürdüğü gerçeğini hiçbir zaman unutmadan hareket etmemiz ve yapılarımızı bu şekilde inşa etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından anıtı yapan heykeltıraşlara plaket verildikten sonra, anıtın açılışı yapıldı. 


Bu İçerik 09.11.2012 Tarihinde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Kategorisinde Yayınlanmıştır

Hizmet Rehberi

Copyright © 2014 Van Büyükşehir Belediyesi tüm hakları saklıdır.
Tasarım ve Yazılım Cihansoft
BBYS v1.4